Niewiele osób lubi w domu mieć puste okna, bez firan, zasłon, rolet czy żaluzji. W ostatnich latach to właśnie dwie ostatnie pozycje zyskiwały sobie najwięcej zwolenników. I nic w tym dziwnego – gwarantują wysoki poziom dyskrecji, a do tego wyglądają minimalistycznie i nowocześnie. Które z nich jest lepszym wyborem: rolety czy żaluzje?
Żaluzje cały czas w modzie
Myli się ten, kto uważa, że żaluzje wyszły z mody. Cały czas są chętnie wybierane przez osoby urządzające swoje nowe domy. Żaluzje jednak nieco ewoluowały. Mało kto decyduje się jeszcze na te zrobione z szybko nagrzewającego się od słońca aluminium – obecnie królują żaluzje z tworzyw sztucznych i ponadczasowego drewna. Żaluzje mają nieco surowy wygląd, świetnie pasują więc do minimalistycznych wnętrz. Dzięki nim można wpuścić niewielką ilość światła do pokoju, jednocześnie cały czas zapewniając mu dyskrecję. Żaluzje wymagają niestety nieco cierpliwości i precyzji, gdy chcemy je dokładnie wyczyścić.
Nowoczesne rolety
Rolety okienne wyglądają o wiele przytulniej niż żaluzje. Te z bajkowymi wzorami wręcz mogą pięknie dekorować pokoik dziecięcy. Do wyboru jest wiele modeli rolet. Rolety harmonijkowe świetnie sprawdzają się tam, gdzie mieszkańcy chcą zasłonić dolną część okna od ciekawskich spojrzeń, lecz zostawić je odsłonięte u góry – to nie możliwe w przypadku żaluzji. Rolety okienne dzień-noc z kolei pozwalają na ustawienie ich tak, jak żaluzji – można wpuścić do środka nieco światła, jednocześnie zapewniając sobie dyskrecję. Rolety rzymskie wyglądają bardzo ozdobnie i nadają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Nawet najzwyklejsze rolety dostępne są w wielu kolorach, mogą mieć też różną przejrzystość. Te o niskiej przejrzystości są w stanie idealnie zaciemnić mieszkanie, co jest bardzo ważne dla osób, które za oknem sypialni mają latarnię uliczną czy migający neon. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy lepszym wyborem są rolety, czy żaluzje. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę to, gdzie mieszkamy, jaki mamy wystrój wnętrz, które części okien będziemy zasłaniać najczęściej i jaki stopień dyskrecji chcemy osiągnąć.