Poszukując informacji na temat nowoczesnych technologii przeznaczonych do zastosowania w obiektach mieszkalnych, bardzo często można spotkać się z terminem “inteligentny dom”. W tym artykule wyjaśnimy, co właściwie oznacza to pojęcie i jakimi cechami wyróżniają się współczesne inteligentne domy.
Inteligentny dom, czyli jaki?
Nasze domy coraz częściej wyposażone są w szereg zaawansowanych urządzeń AGD, RTV, innowacyjnych systemów audio i wideo, różnorodnych intuicyjnych firm zabezpieczeń. Nie zawsze jednak te dobrodziejstwa współczesnej technologii są wykorzystywane w sposób rozsądny i oszczędny. Najważniejszym celem domów inteligentnych jest jak najbardziej efektywne i wydajne zastosowanie tego technologicznego potencjału.
Samo pojęcie inteligentny dom pochodzi z języka angielskiego i jest dosłownym tłumaczeniem określenia smart home. To nazwa zbiorcza wszystkich systemów i urządzeń z zakresu automatyki domowej.
Wyobraź sobie dom, z którym domownicy są w stanie się porozumieć. Pomyśl, że możesz wydawać mu różne polecenia, a on automatycznie je wykonuje. Oczywiście nie dotyczy to komunikowania się z rzeczami martwymi w sposób dosłowny, lecz o możliwość zaprogramowania urządzeń wchodzących w skład większego systemu w taki sposób, aby poszczególne elementy domu były idealnie zgrane z naszymi potrzebami, wpływały na komfort naszego życia, a także oszczędność energii. Co to oznacza w praktyce?
Korzystając ze smartfona, domownicy są w stanie kontrolować otwieranie i zamykanie bramy garażowej lub wjazdowej, opuszczać i podnosić rolety okienne, włączać i wyłączać światło, oglądać wideo na żywo z monitoringu. Oczywiście to tylko kilka możliwości, jakie zapewnia nam inteligentny dom. Brzmi ciekawie?
Rzecz jasna sam system jest dość złożony technologicznie, jednak w praktyce inteligentny dom zdecydowanie podnosi komfort życia, wpływa na bezpieczeństwo domowników, przyczynia się do znacznych oszczędności wynikające z rozsądnej eksploatacji obiektu mieszkalnego, umożliwia zdalne sterowanie systemem itd. Inteligentne rozwiązania powoli są wdrażane w przypadku bardzo wielu nowo powstających domów. W przyszłości zapewne będą stanowić standardowy element wyposażenia.